استفاده از ازن در برج های خنک کننده

تاکنون تلاش­های بسیاری در رابطه با رفع مشکل خوردگی و فرسایش قطعات فلزی سیستم­های تهویه مطبوع و سرمایشی و گرمایشی (HVAC ) انجام گرفته است اما هیچ کدام نتیجه ی مطلوبی در بر نداشته است زیرا خوردگی و فرسایش قطعات فلزی که با آب در تماس هستند به دلیل تجمع بیولوژیکی میکروارگانیزم­های موجود در آب بر روی آن­ها می­باشد. از روش­های نوین مقابله با این معظل استفاده از گندزدایی ازن (O3 ) می­باشد. با توجه به نتایج به دست آمده از آزمایشات بسیار، سیستم­های گندزدایی ازن در رفع این مشکل بسیار موثر عمل کرده اند. رسوبات و لایه ­های بیولوژیکی که بر روی تجهیزات برج خنک کن قرارگرفته اند ناشی از تجمع میکروارگانیزم­های موجود در آب می­باشند و موجب ایجاد سه مشکل اساسی میشوند:

1- خوردگی و فرسایش پیش از موقع تجهیزات

2- ایجاد پوشش عایق بر روی سطح انتقال حرارت

3- کاهش قطر لوله ­ها و مجاری باریک داخل برج خنک کن (انسداد لوله­ ها )

آب برج­های خنک کننده و چیلرها نیاز به تصفیه و درمان وسیعی دارد. در طی تصفیه این آب، باید سه فاکتور مهم خوردگی لوله­ ها و واحدهای تبادل گرمایی، رسوب­های جدار داخلی لوله­ ها و ضریب تبادل حرارتی و رشد مواد میکروبیولوژیکی ( باکتری، جلبک و خزه­ها ) به طور هم زمان کنترل گردد. pH پایین می­تواند ضریب تبادل حرارتی را زیاد کند اما اشکال اینجاست که در pH های پایین میزان خوردگی مواد افزایش می­یابد. تکنیک­های تصفیه مرسوم، استفاده از مواد شیمیایی مثل کلر و هیبوکلریت می­باشد که خوردگی بیولوژیکی را کاهش می­دهد. اما به علت داشتن پایداری و قدرت اکسندگی زیاد در آب باعث خوردگی شیمیایی می­شوند. در این حالت به اشباع رسیدن نمک­ها تسریع و رسوب گذاری افزایش می­ یابد. در آب برج خنک کننده، تجمع میکروارگانیسم ­ها ( بایو فیلم) ایجاد می­ گردد که این بایو فیلم­ها از تشکیل کریستال اولیه یون­ها و همچنین توانایی رسوب­ها برای به هم پیوستن و سنگین شدن جلوگیری می­کند. درنتیجه غلظت مواد آلی و معدنی در آب زیاد می­­شود و خوردگی را تسریع می­کند. ازن به عنوان یک ضدعفونی کننده باعث گسستن بایو فیلم شده و این کار رسوب گذاری را افزایش می­دهد و حتی آب با ظرفیت بالای مواد جامد محلول می­تواند بارها و بارها سیرکوله شود که در نتیجه میزان تخلیه آب برج­های خنک کننده کاهش می­یابد. زمانی سیستم با چنین خصوصیاتی کار می­کند که ازن با غلظت کمی در آب برج خنک کننده وجود داشته باشد و از تشکیل مجدد میکروارگانیسم­ها جلوگیری کند.

ازن کولینگ

مزایای استفاده از گندزدایی ازن در برج­های خنک کن مراکز صنعتی و سیستم­های تهویه مطبوع:

1- کاهش مقدار رسوب بیولوژیکی بر روی تجهیزات در زیر سطح cfu/ml 1000 و افزایش انتقال حرارت در این تجهیزات

2- رفع انسداد لوله­ ها

3- کاهش استفاده از مواد شیمیایی در فرایند تصفیه آب

4- کاهش هزینه تعمیر و نگهداری تجهیزات

5- ازن pH آب را تغییر نمی­دهد ( برعکس مواد شیمیایی)

6- تاثیر گندزدایی ازن برعکس دیگر گندزداها پایدار است.

7- ازن در محل تولید می­شود و نیازی به جابجایی و حمل و نقل ندارد

8- حذف کامل باکتریها در هوای مجاور برجهای خنک کننده ( هوای ناشی از Drift Air )

9- حذف کامل باکتری رسوبهای مربوط به ذرات معلق در لوله چگالنده

10- افزایش تعداد سیرکولاسیون

11- افزایش ضریب انتقال حرارت در لوله­ های کاندنسر در نتیجه کاهش تشکیل رسوب

12- کاهش مصرف انرژی توسط کمپرسورها بین 5 تا 18 درصد

13-  کاهش فوق العاده میزان زیر آب ( Blow Down )

14- اکسید کردن آهن و منگنز موجود درآب و رسوب سازی این مواد

با توجه به جدی بودن بحران کمبود آب در سالهای اخیر توجه به این نکته حائز اهمیت است که با استفاده از ازن آب حدود 5 بار بیشتر می­تواند مورد استفاده قرار گیرد، یعنی برای هر 1000 لیتر آب بیشتر از 200 لیتر فاضلاب نخواهیم داشت. با تکرار این کار آب می­تواند 20 بار بیشتر مورد استفاده قرار گیرد یعنی برای هر 1000 لیتر آب بیشتر از 50 لیتر فاضلاب نخواهیم داشت. فقط تبخیر و جریان­های نشتی می­تواند نیاز به آب تازه را ایجاب کند. استفاده از ازن در برجهای خنک کننده میزان سیرکیلاسیون آب را بیش از 20 درصد افزایش می دهد.