ازن ژنراتور مرغداری

کاربرد ازن در صنایع طیور
رشد فزاینده جمعیت و افزایش نیاز به تامین پروتئین،همچنین افزایش روز افزون قیمت حامل های انرژی، فرسوده بودن صنعت طیور به علت قدمت ساخت، ضرورت اصلاح ساختار مرغداری ها را اجتناب ناپذیر کرده است. در خصوص پرورش طيور اعم از گوشتي و تخمگذار باتوجه به اينكه در كشور عزيز ما ايران كمتر مسائل اصلاح نژادي انجام مي‌شود جهت افزایش بهره وری و کاهش هزینه ها ، توجه به روش های مدرن ضد عفونی و آماده سازی سالنها از اهمیت وبژه ای برخوردار است . مسلماً بهداشت ، سلامت و مدیریت خوب مزرعه و گلۀ مرغ مادر، در داشتن بهترین و بالاترین بازدهی بسیار حائز اهمیت است . مواد ضدعفوني كننده شيميايي دارای محدوده مصرف میباشند و روش های غلط بکارگیری موجب نتایج ضعیف ضد عفونی می گردد طبق استانداردهاي فعلي، بسياري از اين مواد شيميايي براي فرد و طبيعت مضر مي باشند. اخيراً به سلامت افرادي كه از ضدعفوني كننده هاي نوع آلدهيد (فرمالدهيد) استفاده مي كنند( كه در بين ساير مواد شيميايي قليايي بالاترين آمار مصرف را دارد) توجه بيشتري شده است. درانتخاب يك ضدعفوني كننده مؤثر باید به موارد استعمال ، ميزان مواد آلي باقي مانده، درجه حرارت مطلوب براي حداكثر كارآيي و زمان تماس لازم توجه کرد. علاوه بر این باید با معایب هر ماده شیمیایی ضد عفونی کننده نیز توجه کرد. استشمام فرمالدئيد منجر به ورم ملتحمه و ناراحتي هاي تنفسي مي گردد كه اين نارسايي ها در جوجه مرغ ها و جوجه بوقلمون هايي كه در محيطي با ميزان بالاي فرمالين قرار گرفته اند، ديده مي شود. پرمنگنات پتاسيم مي تواند با آلوده كردن آب آشاميدني ، مسموميت زا شده و موجب مرگ بدون هر نوع نشانه قبلي شود. تركيبات چهارتايي آمونيوم بر روي باكتري هاي + G مؤثر ولي بر روي ميكروب هاي – G تاثير نسبي دارد. كيست تك ياختگان و تخم انگل هاي كرمي به طور قابل ملاحظه اي در برابر كلريدكردن ، مقاوم تر از باكتري ها هستند و كلر روي ارگانيسم هاي مقاوم تر مانند كليفرم، ويروس ها، تخم انگل ها و كيست هاي ژيارديالامبليا اثري ندارد. كلر همچنين در دوزهاي مصرفي بالاتر، سوزش چشم و خشكي پوست ايجاد مي كند؛ بعلاوه وجود برخي تركيبات سمي جانبي ديگر از جمله تري هالومتان ها و كلرآمين ها باعث مسموميت شده و در برخي مواقع با ايجاد شوك ناگهاني و خونريزي سريع كبد، مرگ را سبب مي شوند . ازن در مقايسه با ساير مواد شیمیایی ضد عفونی کننده مزایایی چون افزايش راندمان گندزدايي ، از بین بردن کلیه باکتری ها ، ویروسها و انگل ها و قارچها، كوتاه تر بودن زمان لازم برای ضد عفوني نسبت به ساير گندزداها دارد علاوه بر این مازاد ازن تزريق شده در آب به دليل نيمه عمر کوتاه آن به صورت اكسيژن از سطح آزاد مي‌گردد و محيط اطراف را بسيار دلپذير و مطبوع مي‌كند و ازن تمام تركيبات اضافي موجود در آب را، بدون ايجاد باقي مانده نامطلوب برطرف مي كند.
موارد كاربرد ازن در صنعت مرغداري
الف) ضدعفوني آب آشامیدنی در مرغداری
قسمت اعظم وزن بدن تمامی جانداران را آب تشكیل می دهد به نحوی كه ۵۵ درصد وزن زنده مرغ و ۶۵ درصد وزن تخم مرغ و حدود ۸۵ درصد وزن بدن یک جوجه تازه متولد شده را آب تشکیل می دهد. در صورتیکه مرغها نتوانند تمام آب مورد احتیاج خود را بدست آورند ، آنها به همان نسبت خوراک کمتری مصرف می کنند.متوسط مصرف آب ۲ تا ۳ برابرمصرف خوراک می باشد. . آب آشاميدني مرغها نبايد بو و طعم نامطلوبی داشته باشد و بايد بی رنگ ، زلال و شفاف باشد. آب با املاح بالا می تواند موجب مرگ و میر جوجه ها گردد.وجود یونهای آهن و منگنز سبب طعم فلزی آب میگردد که باعث کاهش مصرف آب توسط مرغ ها میشود همچنین سولفور موجود در آب به صورت سولفيد هيدروژن كه بوي تخم مرغ فاسد شده را منتقل مي كند روي مصرف آب توسط مرغها اثر مي گذارد و می تواند باعث کاهش تولید تخم مرغ و ضریب تبدیل گردد. استفاده از سيستم های تصفيه آب با استفاده از ازن سالهاست در کشورهای پیشرفته دنیا به عنوان قوی ترين ضد عفونی کننده مورد استفاده قرار می گيرد. اين روش سبب مي شود که آب کاملاً بهداشتي و استريل در اختيار مرغها قرار گيرد ازن توانایی حذف یون آهن و منگنز و سولفید هیدروژن را از آب دارد. همچنين ازن از بین برنده باکتري هاي کلروفرم همانند سالمونلا و و كيست هاي ژيارديالامبليا در آب می باشد. نيمه عمر ازن در آب، كوتاه و بسته به دما و شرايط PH بين 17-30 دقيقه مي باشد ولي اثر اكسيداتيو آن تا 24 ساعت پابرجاست . ازن خاصيت بوزدايي داشته و خيلي سريع با اكثر بوها واكنش داده و آنها را اكسيد مي كند ولي كلر خود باعث ايجاد بو و طعم در آب مي شود.همچنین ازن برخلاف کلر موجب تولید محصولات جانبی مضر مانند تری هالومتان ها نمیشود

ب)ضدعفوني آب مصرفي براي واكسيناسيون :
واکسیناسیون یکی از مهم ترین روشهای پیشگیری از بیماریهای طیور می باشد که بطور گسترده در صنعت طیور مورد استفاده قرار می گیرد.زیرا در این صنعت هزینه پیشگیری بسیار ارزانتر از درمان می باشد و از طرف دیگر شرط اساسی عرضه یک گوشت مرغ سالم به حدااقل رساندن استفاده از داروها بخصوص آنتی بیوتیک هاست. استفاده از آب آشامیدنی متداول ترین و رایج ترین روش واكسیناسیون علیه بیماریهای گامبورو ، آنسفالومیلیت طیور و همچنین بیماریهای نیوكاسل و برونشیت عفونی است. ولي بايد توجه داشت كه وجود هر گونه مواد ضدعفوني كننده در آب، واكسن هاي زنده را بي اثر مي كند، لذا به آبي كه داراي بقاياي مواد ضدعفوني كننده است نبايد واكسن افزوده شود.. با ضدعفوني كردن آب با ازن با توجه به نيمه عمر كوتاه ازن پس از 25 دقيقه ، مي توان واكسن هاي زنده را به آب افزود. ضمن اينكه در اين شرايط با افزايش اکسیژن محلول در آب، مرغ رغبت بيشتري براي خوردن آب داشته و مي توان از موفقيت واكسيناسيون اطمينان حاصل كرد .

ج‌) ضدعفوني و شستشوي سالن و تجهيزات مرغداري در پايان هر دوره:

در پایان هر دوره مرغداری برای جلوگیری از انتقال عوامل بیماری زا به دوره های بعدی ، لازم است کلیه تجهیزات و همچنین سالن مرغ داری به طور کامل مورد ضد عفونی قرار بگیرند در روش قدیمی عموما از مواد شیمیایی چون فرمالین و ترکیبات چهارتایی به عنوان مواد ضدعفونی کننده در پایان دوره استفاده می شد که به دلیل مشکلاتی چون هزینه بالا و ایجاد الودگی و آسیب رسانی به پرسنل و نیاز به شستشوی مجدد سالن به دلیل وجود مواد شیمیایی باقی مانده ، کاربرد این مواد شیمیایی منسوخ گشته است و فرایند ضدعفونی پایان دوره ازن زنی به دو صورت 1- اسپری گاز ازن در دوز بالا به هوای سالن 2- شستشو سالن تجهیزات با آب ازن دار ، استفاده می شود ازن به صورت گاز، قابليت نفوذ در كليه منافذ را داشته و هر گونه آلودگي ميكروبي و كيست و اسپور ميكروارگانيسم ها را از بين مي برد. به علت خاصيت بوزدايي ازن پس از ضدعفوني سالن با گاز ازن ، ديگر بويي بر جاي نمي ماند. ازن قابليت نفوذ در بستر را دارا بوده و باقي مانده اي از خود بر جاي نمي گذارد، در نتيجه نيازي به شستشوي مجدد هم ندارد. ازن باقي مانده سموم آفت كش را از بين برده همچنين آمونياك را اكسيد و تبديل به تركيبات بي ضرر مي كند. نيمه عمر ازن ، كوتاه و هيچ گونه عوارض نامطلوبي نداشته ، لذا خطري براي پرسنل و طيور ندارد. طيف اثر بخشي ازن وسيع بوده و ضمن تأثير بر روي ميكرو ارگانيسم ها، مي تواند انگل ها، تك ياخته ها، جلبك ها، سخت پوستان و حتي كيست و اسپور را از بين ببرد. . در شستشو با آب ازن دار نيازي به شستشوي مجدد نبوده و باقي مانده اي جز اكسيژن نخواهد داشت.
د‌) ضدعفوني تخم مرغ ها در اتاق گاز با گاز ازن يا آب ازن دار:
نتایج یک تحقیق در دانشگاه بیکبر گن هلند نشان داد که شستشوی تخم مرغ با مواد ضد عفونی کننده می تواند جمعیت باکتریایی موجود بر روی پوسته را به ۵۰ عدد تقلیل دهد.باکتری های گرم مثبت عمدتا باعث آلودگی پوسته تخم مرغ می شوند در حالی که باکتری های گرم منفی ، عامل فساد تخم مرغ هستند. جهت كاهش ميزان آلودگي و ممانعت از نفوذ باكتري ها و هر گونه ميكروارگانيسم به داخل پوسته تخم مرغ و جلوگيري از انتشار باكتري ها روي پوسته تخم مرغ هايي كه در انكوباتور قرار مي گيرند، تخم مرغ ها را بلافاصله پس از تخم گذاري در اتاق گاز با ضدعفوني كننده هايي چون پرمنگنات پتاسيم و فرمالدهيد ضدعفوني مي كنند که از نظر ايمني پرسنل و میزان اثر بخشی ضدعفونی مورد تایید نمی باشد. با در اختيار داشتن يک دستگاه ازن ژنراتور و با استفاده از هوا به عنوان منبع تغذيه، بدون هيچ گونه هزينه ثانويه از قبيل خريداری مواد شيميايی و هزينه تأسيسات، مي توان عمل گندزدايی را با بالاترین راندمان موجود انجام داد. قدرت اكسيداسيون و ضدعفوني كردن ازن، 50 بار بيشتر از پرمنگنات پتاسيم است.همچنین تخم مرغ ها را می توان با آب ازن دار مورد شستشو قرار داد . ازن، باقي مانده مضري از خود به جای نمي گذارد و ضمن آنكه هر گونه بوي نامطبوعي را نيز از بين مي برد. از نظر ايمني پرسنل نيز، مشكلي ايجاد نخواهد كرد . نيمه عمر ازن بسيار كوتاه و در دماهاي پايين تأثير و ماندگاري ازن به مراتب بيشتر است؛ لذا ديگر نيازي به گرم كردن اتاق گاز مطابق با روش هاي معمول نيست. صاحبان صنایع مرغداری می توانند با صرف يك هزينه ثابت، ازن در همان محل توليد و در بخشهای مختلف مصرف نمایند؛ لذا مانند كلر نيازي به خريد، حمل و نقل، انبارداري و هيچ گونه ماده مصرفي ندارد .

ه) شستشو و ضدعفوني اتاق هاي ستر و هچر با گاز ازن و آب ازن دار:
جوجه‌کشی قلب پرورش محسوب می‌شود و محل تولید موجود زنده برای پرورش است. هر چه شرایط جوجه‌کشی مناسب تر باشد علاوه بر درصد جوجه‌دهی بیشتر، کیفیت جوجه برای بخش پرورش نیز مناسب خواهد بود. هر چه شرایط بهداشتی مناسبی در جوجه‌کشی فراهم شود به طور قابل‌توجه ای خطر تلفات و کاهش تولید در گله کاهش می‌یابد. در صورت وجود آلودگی در جوجه‌کشی، به سرعت آلودگی‌ها تکثیرشده و کل جوجه‌ها را آلوده خواهد کرد. به دليل حساسيت بالای جوجه و نداشتن پر و ضعيف بودن آن، استفاده از ازن مطمئن ترين راه براي پيشگيري از وقوع بسياري از بيماري هاست. تفکیک بخش‌های جوجه‌کشی از هم سبب جلوگیری از انتقال آلودگی‌ها می‌شود. در راه‌های ارتباطی هر بخش می‌توان از حوضچه‌های ضد عفونی آب حاوی ازن دار و کفش مخصوص استفاده کرد. کف و دیوارهای جوجه‌کشی بایستی قابلیت شستشو و ضدعفونی به صورت دوره‌ای را داشته باشد و توصیه می‌شود حداقل هفته‌ای یک بار شستشو با آب ازن دار به صورت دقیق انجام شود.

و‌) ضدعفوني هواي در حال گردش در سالن هاي مرغداري و حذف آمونياک و ميکروب زدايي:
هوای سالن های پرورش طیور برای تأمین اكسیژن، دفع رطوبت، آمونیاك و نگهداری درجه حرارت مناسب باید به طور مرتب جریان داشته باشد. حركت هوا در سالن باید در تمام نقاط آن یكنواخت باشد و جریان هوا نیز به یك سمت باشد. این كار با انجام تهویه در سالن های پرورش طیور انجام می گیرد. مهم‌ترن گاز سمي موجود در سالن هاي پرورش طيور آمونياک است بالارفتن تراکم گاز آمونياک در سالن باعث حالت تهوع و سوزش چشم کارگران مي شودو به طيور آسيب مي رساند غلظت آمونياک تا 15 PPm قابل حس نيست اگر به 20 PPm تا 25 برسد قابل حس خواهد شد در غلظت 30 PPm تا 50 باعث تحريک وسوزش چشم ها ودر غلظت 50 PPm تا 100 باعث عوارض تنفسي مي شود و رشد و توليد کاهش مي يابد و اگر غلظت آن به 100 PPm برسد باعث ايجاد تاول روي سينه و اگربه 500 PPm برسد باعث مرگ مرغ مي شود به طور کلي ضروري است که غلظت آمونياک در سالن از 25 PPm بيشتر نشود آمونياک از تجزيه اسيد اوريک و ساير مواد حاوي نيتروژن مدفوع طيوربه وسيله ميکروارگانيسم هاي بستر توليد مي شود افزايش دفع مواد حاوي نيتروژن به وسيله طيور ، بالارفتن رطوبت بستر ،گرماي محيط ، وجود ميکروارگانيسم ها در بستر وقليايي بودن بستر مي تواند باعث افزايش توليد آمونياک در سالن شود براي کاهش غلظت گاز آمونياک در سالن مي توان از تزریق گاز ازن در هوای سالن استفاده کرد .استفاده از اين سيستم ضمن از بين بردن گاز آمونياك موجب كاهش قابل توجه در بار آلودگي، بستر و محيط خواهد شد. با استفاده از پكيج تصفيه و ضدعفوني هواي در حال گردش در سالن هاي مرغداري با گاز ازن به صورت آنلاين و با قابليت كنترل هوشمند دما و رطوبت، می توان ارتباط سالن با فضاي بيرون قطع کرد و يك سيستم بسته و سير كولار خواهيم داشتکه موجبات صرفه جویی اقتصادی از منظر مصرف انرژی هم در پی دارد. آب ازن دار را می توان در آب مه پاش ها نیز استفاده کرد

ز‌) ضدعفونی انبار دانه و خوراک مرغ :
نزدیک به دو سوم از هزینه های پرورش طیور را هزینه های تغذیه ای تشکیل میدهد. این در صورتی است که یکی از مهمترین عوامل حاکم بر شرایط بدنی پرنده، عامل تغذیه است و با توجه به هزینه بالای آن، حساسیت تغذیه در دروه های پرورش طیور غیر قابل انکار است انبار دانه باید از نظر میزان رطوبت ، دما و وضعیت پالت بندی مناسب بوده و فاصله پالت ها از دیوار رعایت و شرایط مطلوب جهت مبارزه با حیوانات جونده ، موذی و حشرات فراهم شده باشد. همچنین کف ، دیوار و سقف از جنس مناسب ، قابل شستشو و ضد عفونی کردن باشد.. با توجه به اين موضوع که انبارهای نگهداری دانه و غلات از گزند حشرات و موجودات موذی در امان نيستند، پيشگيری از اين امر کمک شايانی در کيفيت محصولات انبار شده و ماندگاری آنها خواهد داشت. گاز ازن می تواند علاوه بر اين که باعث افزايش ماندگاری محصولات انبار شده گردد، باعث نابودی حملات ناشی از موجودات موذی نیز شود. همچنین از آب ازن دار می توان برای شستشوو ضد عفونی انبار استفاده نمود.

مرغداری