ازن و تصفیه هوا

جهت حفاظت جامعه از میکروارگانیسم های بیماری زا و ویروس ها و ذرات آلاینده ی خطرناک ، تصفیه و تهویه هوا به کمک ازن روشی مناسب و شناخته شده به شمار می رود .در حال حاضر در جوامع پیشرفته نیز روشهای گندزدایی با توجه به تجربیات علمی و عملی راجع به سلامتی و ایمنی و شیوع بیماریهای تنفسی از جمله آسم نیاز به فرآیند های پیشرفته تصفیه و تهویه هوا با بکارگیری سیستم های ازناسیون بیش از پیش لازم گردیده است .

تصفیه هوا با ازن :

انسان در هر دقیقه به ۶ لیتر هوای پاک نیاز دارد ؛ با توجه به این موضوع و اهمیت داشتن کیفیت هوا ، ازن با موفقیت کامل هوای پاک و فرح بخش را برای اطرافیان فراهم می کند. گاز ازن قادر است به نسبت ۱٫۵ تا ۳ میلی گرم در متر مکعب تقریباٌ تمامی باکتری های موجود در هوا را در کمتر از ۲۰ دقیقه از بین ببرد و در مقایسه با دیگر  اکسیدکننده ها در مرتبه اول قرار بگیرد .

آلودگی هوا، میزان اکسیژن موجود در هوا را کاهش داده و باعث تنزل توانایی های بدن و پیری زودرس می شود .اولین تجربه استفاده ازن به عنوان یک ضدعفونی کننده قوی درسال ۱۸۶۶ در شهر نایس فرانسه انجام گردید .اینک پس از گذشت ۱۴۰سال ، تصفیه هوا با ازن یک روش مطمئن و جایگزین بسیاری از یونایزرها و دستگاه های تهویه هوا در جوامع اروپای و بسیاری از شهرهای جهان شده است . دستگاه های ازن ژنراتور برای دامنه ی وسیعی از کاربردها طراحی شده اند بگونه ای که سیستم های تصفیه هوا با استفاده از ازن در بسیاری از کارخانه ها ، منازل ، رستوران ها، هتل ها و سایر مجامع عمومی مورد استفاده قرار می گیرد .

 

مزایای استفاده از ازن ژنراتورها در مقایسه با سایر دستگاه های موجود در تصفیه هوا :

* ازن ژنراتورها توانایی حذف ذرات معلق کمتر از ۱ میکرون را دارند ولی یونایزرها قادر به جداسازی ذرات کوچکتر از ۱۰میکرون نیستند .

* ازن بعنوان یک گندزدا توانایی حذف کلیه باکتری ها ، ویروس ها، قارچ ها، کپک ها و کلیه میکروارگانیسم ها را دارد .

* نحوه استفاده از ازن ژنراتورها آسان است و قابلیت جابجایی دارند .

* ازن ژنراتورها بدون استفاده از هرگونه مواد شیمیایی کارمی کنند و هیچ اثر سوئی برجای نمی گذارند .

* توانایی زدودن دود دخانیات حاصل از توتون و دود حاصل از سوختن چوب را دارند .

* سبب حذف کامل معرف های شیمیایی ( فرمالدهید و . . . ) ، بو و کمک در رفع بیماری های تنفسی و آلرژی می شوند .

* یونایزرها توانایی جمع آوری ذرات و گازها را در یک زمان ندارند در حالیکه ازن ژنراتورها گازها و ذرات را در یک زمان می گیرند .

*  مواد نم گیر و تراکم رطوبت در یونایزرها سبب انسداد منافذ یونایزرها شده و هر از چندگاه بایستی تمیز و یا تعویض گردند .

*  در یونایزرها عمل یونیزاسیون فقط در درجه حرارت محدودی انجام می گیرد؛ بنابراین اگر تغییر ناگهانی در وضع بهره برداری پیش آید بازدهی آن مختل می گردد درحالیکه در ازن ژنراتورها محدودیت دمایی وجود ندارد.یک دستگاه ازن ژنراتور با حداقل مصرف انرژی و بدون نیاز به تاسیسات نگهداری از لحاظ اقتصادی بصرفه ترین سیستم محسوب می شود .

ازن ژنراتور ضد عفونی هوا

ازن ضد عفونی هوا

از بین بردن بوی نامطبوع فاضلاب های صنعتی توسط ازن ژنراتور

تأثیرات مثبت استفاده از ازن در از بین بردن بوی نامطبوع فاضلاب های صنعتی و شهری:

امروزه آلودگی هوا یکی از نگرانیهای مردم برای سلامتی می باشد. افرادی که در معرض آلودگی هوا هستند در معرض انواع بیماریها و نارسائیهایی که ریشه در تنفس دارند، قرار می گیرند. بو یکی از شاخص های مشهود آلودگی هوا است که از منابع مختلفی مانند  فاضلاب های شهری و صنعتی، زباله ها، حیوانات، دخانیات، گازهای شیمیایی منتشر شونده از کارخانه ها و کارگاههای تولیدی و غیره به وجود می آید.

مضرات بو حتی در غلظتهای پایین نیز در انسان منجر به تنشهای روانی خواهد شد. بوهای ناخوشایند باعث کم اشتهایی، مصرف کمتر آب, اختلال در تنفس، تهوع و استفراغ و آشفتگی ذهنی می شوند، لذا با توجه به مشکلات ذکر شده، اهمیت کنترل و بوزدایی از محیط مشخص می شود.

بو نشان دهنده وجود آلودگی میکربی در محیط است. باکتریها، هاگ ها و قارچها و اسپورهای منتشر شونده از طریق هوا و باکتریهای منتشر شونده توسط هسته قطره اغلب همراه با مولکولهای بوزا به اطراف پراکنده می شوند.

بو نخستین مشکل در هنگام ایجاد تاسیسات تصفیه فاضلاب با سیستم لجن فعال است و در خلال چند سال گذشته، کنترل بو یکی از مشکلات اصلی در طراحی و بهره برداری تاسیسات جمع آوری، تصفیه و دفع فاضلاب با سیستم لجن فعال بوده  است.

بوی فاضلاب شهری معمولاً از گازهای حاصل از تجزیه مواد آلی یا از مواد افزوده شده به فاضلاب ناشی می شود. فاضلاب تازه بوی مشخص و تاحدی ناخوشایند دارد اما بوی آن از بوی فاضلابی که تجزیه  بی هوازی (بدون اکسیژن) شده، کمتر آزاردهنده است. فاضلاب های صنعتی حاوی ترکیبات بودار و یا ترکیبات دیگری هستند که در طی فرآیند تصفیه فاضلاب تولید بو می کنند. مشخص ترین بوی فاضلاب مانده یا عفونی بوی هیدروژن سولفید است که به وسیله میکروارگانیسم های غیر هوازی که سولفات را به سولفید تبدیل می کنند، به وجود می آید.

امروزه آلودگی هوا یکی از نگرانیهای مردم برای سلامتی است. خطر آلودگی هوا برای سلامتی و ابتلای بیماری همانند آب است، زیرا انسان برای زندگی نیاز به آب و هوای سالم دارد و افرادی که در معرض آلودگی هوا هستند در معرض انواع بیماریها و نارسائیهایی که ریشه در تنفس دارند، قرار می گیرند. بو یکی از شاخص های مشهود آلودگی هوا است که ممکن است از منابع مختلفی به وجود آید، از جمله: فاضلاب های شهری و صنعتی، زباله ها، حیوانات، دخانیات، گازهای شیمیایی منتشر شونده از کارخانه ها و کارگاههای تولیدی و… .

مضرات بو در غلظتهای پایین برای انسان در درجه اول مربوط به تنشهای روانی می شود که در او ایجاد می کند و نه آسیبی که به اومی رساند. بوهای ناخوشایند باعث کم اشتهایی، مصرف کمتر آب، اختلال در تنفس، تهوع و استفراغ و آشفتگی ذهنی می شوند، لذا با توجه به مشکلات ذکر شده، اهمیت کنترل و بوزدایی محیط بسیار مشهود می باشد.

همچنین بو نشان دهنده وجود آلودگی میکربی در محیط است. باکتریها، هاگ ها، قارچها و اسپورهای منتشر شونده از طریق هوا و باکتریهای منتشر شونده توسط هسته قطره Droplet nuclei اغلب همراه با مولکولهای بوزا به اطراف پراکنده می شوند. مشخصترین بوی فاضلاب مانده یا عفونی بوی هیدروژن سولفید است که به وسیله میکروارگانیسم های غیر هوازی که سولفات را به سولفید تبدیل می کنند، به وجود می آید.

ازن ضد عفونی کننده و پاک کننده هوا است و با ایجاد رایحه ای طبیعی در محیط، فضایی مطبوع و عاری از آلودگی های شیمیایی و میکربی برای شما می آفریند. دستگاه ازن ژنراتور هوای اطراف خود را به داخل هدایت کرده و با استفاده  از  تکنولوژی پلاسمای سرد  و  تخلیه انرژی  لازم مولکولهای اکسیژن موجود در هوا را شکسته و در یک فرآیند طبیعی تبدیل به ازن یا همان اکسیژن فعال نموده و در محیط رها می سازد . از آنجائیکه اکسیژن فعال به تنهایی هویتی ندارد سریعا با آلودگی های اطراف خود پیوند نموده و ساختار مولکولی آنان را تجزیه و اکسید می نماید ، و در نهایت اتم های اکسیژن با هم پیوند خورده و مجددا به اکسیژن تبدیل می شوند . و دقیقا مانند زمانی که در طبیعت رعد و برق ایجاد می گردد و بر اثر تخلیه انرژی باعث شکسته شدن مولکول های اکسیژن موجود در هوا شده و هوا را پالایش و  ضدعفونی می نماید . این عملکرد زیبا و دقیق قابلیت تغییر ساختار انواع آلودگی هایی مانند  ویروس، میکروب، قارچ، باکتری، سموم کشاورزی ، هرگونه بوی نامطبوع ، منواکسید کربن ، دود سیگار ، ترکیبات آلی احتراقی و غیر احتراقی ، اکسید های ازت ، دی اکسید  گوگرد ، گاز رادون ، و غیره را دارد .

بسیار حائز اهمیت است که اکسیژن فعال تولیدی این دستگاه مانند بو در تمام منافذ اطراف نفوذ کرده و مساحت فوق العاده بالایی را با سرعت زیاد پوشش می دهد . لذا می توان مزایا و ویژگی های زیر را برای این دستگاه  قدرتمند نام برد .

۱ – افزایش جذب اکسیژن و دفع دی اکسید کربن

۲ – جلوگیری   از شیوع  و انتقال بیماری های واگیر دار

۳ – پالایش و ضد عفونی بدون نیاز به فیلتر و هزینه های نگهداری

۴ – حذف کامل هرگونه آلودگی ویروسی ، میکروبی ، قارچ  و باکتری  در هوا

۵ – استفاده از این روش در استریل نمودن اتاق عمل ، سی سی سیو ، آی سی سیو و اتاق های خاص

۶  – قابلیت فوق العاده در خشکشویی و ضد عفونی البسه ، لوازم ، ابزارآلات ، لوازم پزشکی و …

عملکرد فوق العاده در ضد عفونی و بوزدایی اطاق عمل ، سی سی یو ، آی سی یو و بخش های  بیمارستان

ازن ژنراتور خانگی

ازن ژنراتور خانگی